Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw (SŚKOiW): przegląd kolorów i smaków

Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw (SŚKOiW): przegląd kolorów i smaków

Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw (SŚKOiW) to ogólnopolskie wydarzenie o długiej tradycji, które odbywa się od 1977 roku w malowniczym mieście Skierniewice. To dwudniowe święto poświęcone kwiatom, owocom i warzywom jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu miasta i cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców oraz turystów.

Historia Święta:

Pierwsze obchody SŚKOiW miały miejsce 24 września 1977 roku. Już dwa lata później, w 1979 roku, święto zostało włączone do kalendarza imprez ogólnopolskich, co potwierdzało jego rangę i znaczenie.

W 2007 roku nad obchodami SŚKOiW objęli honorowy patronat Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Łódzki oraz Marszałek Województwa Łódzkiego, co dodatkowo podkreślało ich wagę dla regionu.

W 2009 roku Skierniewice ogłoszono Rokiem Profesora Szczepana Aleksandra Pieniążka, wybitnego sadownika i założyciela Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa. W trakcie Święta Kwiatów i Owoców odbyła się kulminacja obchodów, podczas których uhonorowano pamięć profesora poprzez odsłonięcie popiersia oraz ławeczki w jego honorze.

W 2011 roku SŚKOiW odwiedziło około 150 tysięcy osób, a impreza została uhonorowana Certyfikatem Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego jako "Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego 2011".

W 2012 roku obchody SŚKOiW zbiegły się z 555. rocznicą nadania praw miejskich Skierniewicom, co dodatkowo podkreśliło znaczenie wydarzenia dla miasta.

Atrakcje i Obchody:

Podczas obchodów SŚKOiW odbywają się Targi Ogrodniczo-Rolne, podczas których można podziwiać kompozycje kwiatowe, nowe odmiany roślin i warzyw, uzyskać porady dotyczące uprawy, a także nabyć produkty ogrodnicze i publikacje związane z ogrodnictwem i sadownictwem. W trakcie wydarzenia goście mogą również delektować się występami artystycznymi polskich i zagranicznych grup muzycznych.

Finał obchodów SŚKOiW wieńczy pokaz sztucznych ogni, który robi niesamowite wrażenie i dodaje magicznego klimatu całemu wydarzeniu.

Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw to nie tylko okazja do podziwiania piękna natury, ale także świetna zabawa i możliwość nauki nowych rzeczy związanych z ogrodnictwem i sadownictwem. To wydarzenie, które warto odwiedzić, aby cieszyć się atmosferą radości i zmysłów oraz podzielić się pasją do kwiatów, owoców i warzyw z innymi miłośnikami natury.

Niezmiennie od 1977 roku obchody Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw odbywają się we wrześniu.