183 Audycja - Fragua

Długo oczekiwana, debiutancka płyta zespołu Fragua była pretekstem aby po raz kolejny spotkać się z ks. Marcinem „Kovalem” Kowalewskim i porozmawiać nie tylko o muzyce.

 Marcin był u nas ostatnio aż dwa razy! Za pierwszym razem nagraliśmy audycję, której teraz możecie posłuchać. Na drugi dzień umówiliśmy się aby nakręcić video, jednak plany pokrzyżowała nam pogoda – jakiekolwiek kręcenie uniemożliwił deszcz i wiatr. W końcu wybraliśmy się do Myszkowa i był to strzał w dziesiątkę! Nie dość, że poznaliśmy resztę zespołu, to jeszcze udało nam się nakręcić wywiad video z pełnym składem grupy (video do obejrzenia na GospelBoxie wkrótce). 

Na krążku znalazło się dziesięć piosenek, które powstawały w rożnym czasie i bonus w postaci utworu „Wolność”, zaśpiewanego wspólnie z przyjacielem Marcina, raperem ks. Kubą Bartczakiem. Teksty w większości napisane przez wokalistę ubogacają piosenki ze słowami zaczerpniętymi z Pisma Świętego.

W Myszkowie mogliśmy na własne oczy zobaczyć Frague w akcji! Artyści ćwiczą swoje utwory w garażu należącym do perkusisty Przemka Smacznego. Tam też powstała w dużej mierze ostatnia płyta i również tam w połowie czerwca mamy nadzieję zarejestrować jeden lub dwa utwory Fraguy na video! Sporo nam dała ta… „wizja lokalna”.

 

Debiutancki krążek zespołu Fragua trafi do każdego, kto lubi mocne gitarowe granie i nie boi się zmierzyć z docierającym do serca przesłaniem. Choć głównym założeniem materiału jest jego wartość ewangelizacyjna, jest to jednoczesnej muzyka, której można z powodzeniem słuchać w samochodzie czy w domu. Na pewno nie znudzi, a wprost przeciwnie – doda otuchy i podniesie na duchu, da „kopa” do codziennej walki ze swoimi słabościami. 

Fragua powstała we Wrocławiu z inicjatywy o. Marcina „Kovala” Kowalewskiego w 2001 roku. Nazwa zespołu ściśle wiąże się z charyzmatem Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, gdyż fragua to po hiszpańsku „kuźnia”, a do kuźni właśnie św. Antoni Maria Klaret porównywał życie duchowe człowieka. Co ma powstać w kuźni? Według założyciela zgromadzenia strzała, która ma trafić z zło i grzech – zniszczyć go i na zawsze pogrzebać. Tą strzałą jest misjonarz, ale ojciec Marcin za taki pocisk uważa również piosenkę, która trafia prosto w serce słuchacza.

 

W skład zespołu wchodzą wykształceni i doświadczeni muzycy którzy współpracują m.in. z Anti Babylon System, God’s Property, Kraków Gospel Choir, Elżbietą Adamiak, Grażyną Brodzińską, Jackiem Wójcickim, Michałem Gaszem czy Łukaszem Zagrobelnym. Są to Sebastian Ruciński na gitarze, Kosma Kalamarz na gitarze basowej i Przemysław Smaczny na perkusji.

Teraz trochę historii. Pierwszy skład to: Aleksander Bober CMF - wokal, Marcin Kowalewski CMF - gitary, Dominik Gabryluk - gitara basowa, Jan Przybyło - perkusja. – Nie mieliśmy wiele zbyt czasu ani na próby ani na koncerty, myślę że najlepiej wspominanym koncertem z tego czasu był zagrany w Żaganiu i (niestety bez o. Olka) we wrocławskim liceum przy ul. Tęczowej – piszą członkowie zespołu na swojej stronie.

 

W 2007 roku zespół zawiesił działalność i reaktywował się w Łodzi w nowym składzie: Maciej Durlak - gitara, Krzysztof Sędkiewicz - gitara basowa, Maciej Morawski - perkusja, o. Marcin Kowalewski CMF - wokal, gitara, gościnnie Paweł Jabłoński - klawisze. W tym składzie zespół koncertował przede wszystkim w Łodzi (pierwszym koncertem dla większej publiczności był występ na 3R for Trinity w łódzkiej Dekompresji na jednej scenie z „Zabili mi żółwia”, „Armią”, „Farben Lehre”, „Maleo Reggae Rockers”, „Akurat” „Habakukiem” i „T.Love” ), ale nie tylko - niezapomniany koncert we Frankfurcie nad Menem i w Częstochowskiej „Dolinie Miłosierdzia”.

W lutym zespół opuścił Maciej Durlak, co spowodowało zawieszenie działalności aż do pierwszego maja, kiedy zespół odrodził się w nowym składzie: Sebastian Ruciński - gitara solowa, Kosma Kalamarz - gitara basowa, Przemek Smaczny - perkusja, Paweł Jabłoński - instrumenty klawiszowe, o. Marcin Kowalewski CMF - wokal i gitara, i swój pierwszy koncert zagrał w łódzkim „Lizard King'u” z okazji beatyfikacji JPII. Potem przyszedł czas min. na festiwale w Wołczynie i Kuklówce.

 

Płytę można nabyć przez Internet, zaglądając na stronę www.fragua.pl lub pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..