Jubileuszowa "150" Audycja - Fragua

 

Fragua to rockowy ewangelizacyjny zespół chrześcijański, który powstał w 2001 roku we Wrocławiu z inicjatywy o. Marcina „Kovala” Kowalewskiego. Oprócz Ojca Marcina w naszym studiu gości dzisiaj menager grupy Agnieszka Koszyk. Zespół planuje do końca roku wydanie płyty, jego członkowie przyjechali do naszego studia aby opowiedzieć o swoim projekcie. Na razie gotowe są trzy utwory („Nie jest tak”, „Jesteś większy” i „Symeon”), które prezentujemy w dzisiejszej audycji.

Nazwa zespołu ściśle wiąże się z charyzmatem Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, gdyż „fragua” to po hiszpańsku „kuźnia”, a do kuźni właśnie św. Antoni Maria Klaret porównywał życie duchowe człowieka. Co ma powstać w kuźni? Według założyciela zgromadzenia strzała, która ma trafić z zło i grzech – zniszczyć go i na zawsze pogrzebać. Tą strzałą jest misjonarz, ale ojciec Marcin za taki pocisk uważa również piosenkę, która trafia prosto w serce słuchacza.

Fragua więc to zespół ewangelizacyjny, ale też ciekawa kapela rockowa. „Sercem” rocka od zawsze był bunt. Ojciec Marcin wychodzi z założenia, że kapłan nie musi być przeciw tym, którzy się buntują, może być razem z nimi, skierować ich bunt przeciwko złu, niesprawiedliwości, grzechowi. W tym klimacie są teksty piosenek.

Teraz trochę historii. Pierwszy skład to: Aleksander Bober CMF - wokal, Marcin Kowalewski CMF - gitary, Dominik Gabryluk - gitara basowa, Jan Przybyło - perkusja. – Nie mieliśmy wiele zbyt czasu ani na próby ani na koncerty, myślę że najlepiej wspominanym koncertem z tego czasu był zagrany w Żaganiu i (niestety bez o. Olka) we wrocławskim liceum przy ul. Tęczowej – piszą członkowie zespołu na swojej stronie.

W 2007 roku zespół zawiesił działalność i reaktywował się w Łodzi w nowym składzie: Maciej Durlak - gitara, Krzysztof Sędkiewicz - gitara basowa, Maciej Morawski - perkusja, o. Marcin Kowalewski CMF - wokal, gitara, gościnnie Paweł Jabłoński - klawisze. W tym składzie zespół koncertował przede wszystkim w Łodzi (pierwszym koncertem dla większej publiczności był występ na 3R for Trinity w łódzkiej Dekompresji na jednej scenie z „Zabili mi żółwia”, „Armią”, „Farben Lehre”, „Maleo Reggae Rockers”, „Akurat” „Habakukiem” i „T.Love” ), ale nie tylko - niezapomniany koncert we Frankfurcie nad Menem i w Częstochowskiej „Dolinie Miłosierdzia”.

W lutym zespół opuścił Maciej Durlak, co spowodowało zawieszenie działalności aż do pierwszego maja, kiedy zespół odrodził się w nowym składzie: Sebastian Ruciński - gitara solowa, Kosma Kalamarz - gitara basowa, Przemek Smaczny - perkusja, Paweł Jabłoński - instrumenty klawiszowe, o. Marcin Kowalewski CMF - wokal i gitara, i swój pierwszy koncert zagrał w łódzkim „Lizard King'u” z okazji beatyfikacji JPII. Potem przyszedł czas min. na festiwale w Wołczynie i Kuklówce.

Skład zespołu:

o. Marcin Kowalewski CMF „Koval” -  wokal/gitara
Sebastian Ruciński -  gitara solowa

Kosma Kalamarz -  gitara basowa

Przemek Smaczny -  perkusja
Paweł Jabłoński -  instrumenty klawiszowe