Panny Wyklęte

„Panny Wyklęte” pod takim tytułem ukaże się wkrótce płyta Maleo Reggae Rockers. Na razie otrzymaliśmy od zespołu trzy utwory, które znajdą się na krążku. Wspólnie z Darkiem Malejonkiem i zespołem na krążku pojawią się znakomite polskie wokalistki, m.in. córka Darka – Kasia. 

Darek razem z zespołem nadali piosenkom nowoczesne brzmienie. – Tamte dziewczyny śpiewały współczesne sobie piosenki, więc ja nie chciałem tworzyć muzyki na wzór lat 40. –  powiedział Maleo. Na płycie będą reprezentowane różne style muzyczne: reggae, rock, hip-hop, folk, jazz. 

Prapremierowe wykonanie piosenek, które znajdą się na płycie „Panny Wyklęte”, odbyło się w połowie maja w warszawskim Teatrze Syrena. – Walczyli przeciw złu i kłamstwu, my idziemy śladami bohaterów. Mieli wiarę w Boga i w to, że zło musi przegrać. Dziś naszymi karabinami są gitary i mikrofony – powiedział zapowiadając koncert Darek Malejonek, autor projektu muzycznego „Panny Wyklęte”. 

W koncercie wzięło udział jedenaście wokalistek, które w większości są autorkami tekstów. Nawiązują do życia swych rówieśniczek sprzed lat, młodych kobiet należących do Żołnierzy Wyklętych i związanych z nimi. Piosenki opowiadają o miłości, utracie najbliższych, lęku, cierpieniu i nadziei. 

Promująca płytę piosenka „Jedna chwila”, wykonana przez Kasię Malejonek, opowiada o Danucie Siedzikównie, siedemnastoletniej sanitariuszce jednego z oddziałów Żołnierzy Wyklętych, skazanej na śmierć i straconej z wyroku komunistycznego sądu w 1946 roku. 

W koncercie wystąpiły także: Kasia Kowalska, Halina Mlynkowa, Ania Brachaczek, Ifi Ude Marcelina, Lilu, Gonix, Mona, Paręsłów (Dora i Fala). Na płycie znajdą się także utwory śpiewane przez Marikę oraz Annę, Natalię i Paulinę Przybysz. 

„Bogactwo instrumentów klasycznych i egzotycznych tworzy muzyczny bukiet reggae przeplatanego folkiem, rockiem, soulem, rapem. Resztę dopowiadają przepiękne teksty kobiet – Polek przepełnionych miłością, tęsknotą, nadzieją i patriotyzmem” – czytamy na okładce płytki promocyjnej. 

Płyta „Panny Wyklęte” jest jednym z przedsięwzięć projektu Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości wraz z IPN i Fundacją Ośrodka KARTA. „Panny Wyklęte” ukażą się latem tego roku. Planowana jest trasa koncertowa. Pierwszy koncert odbędzie się w Teatrze Syrena w Warszawie pod koniec czerwca.